GHG izveštavanja

Naše preduzeće vrši sve vrste GHG izveštavanja za potrebe ispunjavanja domaće regulative, kao i za potrebe ispunjvanja međunarodnih standarda i uslova koje izvoznici u EU imaju.

GHG je skraćenica za gasove staklene bašte (Greenhouse gases),  a to su hemijski spojevi prisutni u atmosferi koji apsorbuju i zadržavaju toplotu, stvarajući efekat staklene bašte. Najčešći GHG uključuju ugljen-dioksid (CO2), metan (CH4), azotni oksid (NOx), fluorirane gasove, i vodenu paru. Ovi gasovi igraju ključnu ulogu u održavanju temperature na planeti Zemlji, ali su problematični kada se njihovi nivoi povećavaju usled ljudskih aktivnosti.

Izveštavanje o emisijama GHG

U skladu sa Uredbom o vrstama aktivnosti i gasovima sa efektom staklene bašte („Službeni glasnik Republike Srbije“ broj: 13/22), određene se vrste aktivnosti i gasovi sa efektom staklene bašte za koje operater postrojenja pribavlja dozvolu za emisiju gasova sa efektom staklene bašte. Stoga, sva postrojenja za koja je potrebno pribaviti dozvolu za emisiju GHG imaju obavezu da podnesu Zahtev za izdavanje dozvole nadležnom organu.

Nakon obaveštavanja nadležnog organa i ishodovanja dozvole za emitovanje GHG, potrebno je utvrditi način monitoringa i izveštavanja. Ta obaveza je detaljno definisana Pravilnikom o monitoringu i izveštavanju o emisijama gasova sa efektom staklene bašte. Ovim pravilnikom definisan je sadržaj Monitoring Plana, kao i način na koji se vrši izveštavanje Ministarstva zaštite životne sredine putem portala e-GHG.

 

CBAM dokumentacija

CBAM je skraćenica koja označava „Carbon Border Adjustment Mechanism“ ili „Mehanizam za prilagođavanje granica u vezi sa emisijama ugljenika.“ CBAM predstavlja instrument koji se primenjuje u Evropskoj uniji (EU) kako bi se adekvatno sprečio „carbon leakage“. Ovaj mehanizam ima za cilj da osigura da uvoženi proizvodi iz zemalja koje nisu u EU budu podvrgnuti ceni ugljeničkog otiska ekvivalentnoj ceni ugljeničkih emisija proizvodnje koja se pripada EU.

CBAM je posebno značajan u kontekstu borbe protiv klimatskih promena i postizanja ciljeva smanjenja emisija GHG. Primena ovog mehanizma ima direktan uticaj na sektore koji su podložni visokim emisijama. CBAM radi kao instrument za podsticanje globalne pravičnosti u trgovini i osiguravanje da svi proizvodi, bez obzira na njihovo poreklo, nose odgovornost za svoj ekološki otisak.